Uspávanie rozprávkou

Uspávanie rozprávkou

Kúpila som si knižku ? Je to knižka Rozprávkovanie pre spokojné spinkanie od Prosímspinkej. (Existuje aj česká verzia pre česky mluvící děti a rodiče Pohádkopsaní pro klidné spaní)

Knižku teraz môžete vyhrať v súťaži na mojom Instagrame @zmatkymatky.

Možno by ste namietali, že to je predsa darček pre Mr. R a nie pre mňa, ale nie je tomu tak. Má to niekoľko dôvodov.

1. Ja už fakt veľmi chcem, aby Mr.R bezbolestne zaspával a spal.

2. Chcela by som, aby zaspávanie, hlavne to večerné, trvalo menej ako hodinu.

3. Rada podporujem nové projekty, ktoré majú zmysel.

S Lenkou z Prosímspinkej som sa zoznámila najprv cez Instagram. Potom sme sa aj stretli na jednej jej prednáške. Jej názory a postoje mi dávajú zmysel a fakt sa s nimi stotožňujem. Napísala mi aj o tom, že chystá knižku. To som si nemohla nechať ujsť. Takže ju máme doma. (Máme ich doma momentálne 5, lebo som urobila reklamu medzi mojimi kamoškami-matkami. A ešte som ich nestihla rozdistribuovať. ? Som proste megaloman.)

Knižka na uspávanie?

Knižka je krásna, má pekné obrázky od @biomadr, veľké písmenká, tvrdú väzbu. Je rozdelená do niekoľkých častí podľa toho, aký problém práve riešite so svojím drobcom – denné spanie, zaspávanie, večerná hygiena… A! Veľmi zaujímavá a dôležitá kapitola pre rodičov, v ktorej sa píše o význame rozprávok a spoločného čítania. Tu je aj návod ako si zostaviť vlastnú rozprávku na špecifický problém. Rozprávky, ak sa správne používajú, slúžia ako nástroj komunikácie medzi veľkým a malým človekom.

Poviem vám ako ju používam ja. Berte to ako tip.

Najprv som si prečítala rodičovský pokec a pár rozprávok. Vybrala som tú o autíčku, lebo Mr. R miluje autíčka a rozprávka rieši presne jeho problém – nie je schopný zastaviť sa a oddychovať. Čítam alebo rozprávam mu ju pred každým spaním. Prvé úspechy som zaznamenala po troch týždňoch. Snažila som sa nevynechávať. Niekedy ju skrátim, niekedy predĺžim opisovaním prostredia a podrobnejšími dialógmi. V tejto rozprávke sú aj básničky. Tie už viem naspamäť ?

Keď sme s knižkou začínali Mr. R bol ešte maličký. Mal 16 mesiacov a podľa Lenky sú rozprávky vhodné pre deti od 2 rokov, minimálne 18 mesiacov. Evidentne sa mu rozprávka páčila od začiatku a som si stopercentne istá, že jej ako-tak aj rozumel. Porozumenie sa s opakovaním a jeho dozrievaním stále zlepšuje. Už keď mu vravím, že povieme rozprávku o autíčku tak robí brmbrmbrm a dáva si hlavu na posteľ, čo predtým neexistovalo. Zaspával len na prse alebo na rukách. Myslím, že celkom chápe, že sa má pri tom spať. Ešte úplne nerozumie deju, ale to príde. Snažím sa reagovať na jeho náladu, na to aký je rozrušený. Keď je napríklad veľmi nepokojný a veľmi s ním šijú čerti, hladkám ho a vravím ako mamička hladká autíčko po kolieskach a po kapote. S rozprávkou sa dá pracovať.

Ako uspávať rozprávkou?

Ja som si to predtým nevedela predstaviť. Keď sa povie „rozprávka“, tak si človek predstaví Tri prasiatka alebo Karkulku. Takáto rozprávka je ale, hlavne pre malé dieťa. hrozne abstratkná, zložitá a vôbec neplní funkciu ukľudnenia a spania. Vôbec! Veď už len predstava, že vlk žerie babičku a že mu potom horár pára brucho! ? Scary!

Mne veľmi pomohlo už len to poznanie ako má vlastne uspávacia rozprávka vyzerať. Zistenie, že je rozdiel medzi rozprávkou uspávacou a rozprávkou zábavnou, poučnou… Rozprávky sú rôzne. Tie z knižky Rozprávkovanie pre spokojné spinkanie sú na spinkanie. A to je na nich super.

Ono by na to človek možno aj prišiel sám, ale keď je už taký zablokovaný a zaseknutý v svojom uspávacom rituáli, ktorý možno ani vôbec nefunguje, tak je dobrý iný pohľad a inšpirácia. Knižka sama nabáda čitateľa na dotvorenie si rozprávky po svojom. Ponúka rady a tipy na aktivity pred alebo pri uspávaní. Určite si treba nájsť čas a prelistovať si ju aj bez dieťaťa.

 

Uspávanie a naše pokroky

No a na záver ešte jedna príhoda, ktorá len potvrdzuje, že rozprávky majú zmysel ?

Asi pred týždňom som večer uspávala Mr.R. Bol roztatárený, čítali sme leporelo a kojili, spievali. Potom som zhasla svetlo. A zabudla som na rozprávku. ? Tak mu spievam a on mi do toho robí BRM, BRM, BRRRRRRM. A ja mu vravím: nie miláčik s autíčkom sa už nebudeme hrať, ráno sa pohráme. A on ďalej stále hlasnejšie BRRRM, BRRRRRM. Zrazu mi to došlo a začala som: „Bolo raz jedno malé autíčko…“. Ľahol si, pozeral na mňa a ani nemukol. Zaspal za 15 minút ? Bolo to ako zázrak. Takto sa to už síce nikdy nezopakovalo, ale očividne rituál tej istej rozprávky pomáha. Nám na ukľudnenie. Nie len to jeho ale aj moje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *