Umývanie zubov

Umývanie zubov


Umývanie zubov je pomerne komplikovaná záležitosť. Hlavne na argumentáciu. Vysvetliť Mr. R prečo, ako a koľkokrát denne by si mal umývať zuby je úloha hodná zenbudhistického mnícha. A to som ešte len pri vysvetľovaní. Prax radšej ani nezmieňujem, to si nechám na inokedy, keď budem mať viac času a psychickej pohody.

Zubný kaz? To čo je?

Najbizarnejšie na celom umývaní zubov je vysvetľovanie, prečo by sa vlastne zuby mali umývať. Jedna vec je zubný kaz ako taký. Pre Mr. R je predstaviť si zubný kaz natoľko abstraktná vec ako keby si opica mala predstaviť banánovú zmrzlinu. Banán – ok, ale studený banán s našľahanou smotanou, cukrom a bohviečím ešte? V kornútku? U Mr. R to nie je banán ale zub. Zub by sme mali, ale že na ňom baktérie urobia dierku, naruší sa sklovina a potom to bolí… No celkom náročná predstava. A že si treba zuby umývať maličkou kefkou, ktorá je iba jeho a každý človek má vlastnú, ktorú si dokonca nemôže požičiavať? Príliš náročná abstraktná predstava pre dvojročný mozog.

Nápad za milión

Jediné pozitívum na umývaní zubov je asi zubná pasta. Prečo nevyrábajú keksy plnené zubnou pastou a lentilky plnené zubnou pastou? Stavím sa, že to je nápad za milión. Veď ktoré dieťa nemiluje zubnú pastu?

Naša naj zubná pasta a zubná kefka

Mr. R používa od prvého zubu zubný gél od Weledy. Ja si nerada komplikujem život a keďže Mr. R je s ním spokojný, ja som spokojná so zložením, nie je dôvod ho meniť.
Zato zubné kefky meníme ako na bežiacom páse. Mám pocit, že sme vystriedali už aspoň milión druhov, typov, tvarov, farieb a značiek. Drvivá väčšina kefiek končí v koši po týždni, lebo im vypadávajú štetiny a vyzerajú akoby s nimi kadeti čistili záchody. (Miestami mám výčitky, že tie veľryby plávu v plastových poliach našich zubných kefiek… ) Nie že by mali zubné kefky u nás ľahký život, to určite nie, Mr. R im dáva poriadne zabrať a nemá s nimi zľutovanie. Okrem umývania zubov ich teda hlavne rád hryzie, plus umýva zuby všetkým dinosaurom u nás doma. No neviem, ja by som nechcela zdieľať zubnú kefku so žiadnym studenokrvným živočíchom. Mr. R má na to ale iný názor (veď to nie je jediná vec, na ktorú máme rozdielne názory…). Občas šúruje aj parapety, gauč a autíčka.
Posledná zubná kefka, ale vyzerá nejak lepšie ako ostatné po týždni používania. Neviem zatiaľ čím to je. Či tým, že Mr. R vypiloval techniku „pošúchaj a ožužli“, alebo si len posledný týždeň umýval zuby menej. Kefka ale zatiaľ drží tvar a to sme tu ešte nemali! Takže rešpekt Herbadent. Good job!

Umývaniu zubov zdar! No nazdar…

Aby si Mr. R umýval zuby, robíme rôzne motivačné aktivity, ktoré občas zaberajú a občas ani nie. Jeden čas fungovala improvizovaná pesnička „Šuchy sem a šuchy tam, tak si zúbky umývam. Preto zúbky ako dubky silné zdravé mám.“ Máme aj knižku o umývaní zubov. Vyfarbivali sme zuby v nakreslenom úsmeve za každé čistenie zubov. Ale najviac ale zaberá umývanie zubov vo vani, lebo odtiaľ Mr. R nevie zdrhnúť. ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *