Tehotenská rolnička

Tehotenská rolnička

Už mám aj ja svoju tehotenskú rolničku ?

Poznáte tehotenskú rolničku? Priznávam, mne, skeptickému pesimistovi, to pri prvom tehotenstve pripadalo ako blbosť. Ale keď som teraz hľadala niečo, čo by mi denne pripomínalo, že som naozaj tehotná, že naozaj budeme mať ďalšie bábo a že sa naozaj musím trochu šetriť, uvidela som u kamošky rolničku. A tak som prehodnotila svoj postoj a nadchla som sa pre ňu.

Tehotenská rolnička je mexický vynález. V Mexiku jej hovoria „bola“. Má tam dlhú tradíciu a to, že matkám na bruchu niečo cinká, nikomu nepríde zvláštne. Funguje to tak, že mamka čakateľka nosí na dlhej šnúrke rolničku, ktorá pri pohybe ticho cinká. Šnúrka musí byť dostatočne dlhá, aby rolnička cinkala priamo na brušku. Bábätko tieto jemné zvuky cez brucho počuje. Sluch je u bábätiek vyvinutý už od cca 20. týždňa. Rolnička tak pomáha vytvoriť vzťah medzi maminkou a bábätkom, kým je ešte v brušku. S tým asi prvorodičky až taký problém nemajú, lebo tie sa tešia a myslia len na malinké vo svojom brušku. Ak už ale jedno dieťa máte na svete, sústrediť sa na bruško a to nenarodené bábätko je oveľa ťažšie.

Čo s rolničkou po pôrode?

Pôrodom funkcia rolničky nekončí. Naopak. Jej veľká chvíľa práve teraz prichádza. Keď sa drobec narodí, rolničku mu môžete všiť do nejakej hračky, priviazať na kolotoč nad postieľku, alebo zavesiť na kočiar. Ona cinká, dieťa počuje známy zvuk a cíti sa bezpečne. No nádhera!

Vkladám do nej všetky nádeje a verím, že vďaka nej bude Lady L spať celé noci a plakať len sporadicky ? (Mr. R takú rolničku nemal, určite preto nespal, reval, mal prdy a to všetko ostatné.)

Ako som sa pre rolničku nadchla, tak som trochu ochladla, keď som si začala googliť, kde a akú rolničku si zohnať. Ceny sa pohybujú od 400 Kč do 3000 Kč podľa materiálu, kvality vyhotovenia, originality a podobne. Lacnejšie rolničky sú viac-menej na jedno kopyto. Na šnúrke zavesená strieborná alebo zlatá schránka na rolničku. Schránky majú rôzne tvary a dizajny. Vyberie si ezoterická biožena aj minimalistická kávičkárka. Mne to ale nedalo a googlila som ďalej, či len predsa niekto ešte nejakú ďalšiu pridanú hodnotu rolničkám nedal. A…! Našla som!

Nechala som si vyrobiť originálny náhrdelník s tehotenskou rolničkou od @tehotenskarolnicka. Vybrala som si farby, kamienky, typ rolničky, popísala som, aké ozdoby by sa mi páčia a zvyšok som nechala na invencii Lucky. S výsledkom som viac než spokojná ? A keď sa Lady L narodí, rolničku všijem do nejakého tuľkáčika a ja budem ďalej nosiť náhrdelník, teraz už tichý, bez rolničky. Juuuj, teším sa!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *