Rozprávka o liste

Rozprávka o liste

Poviem vám rozprávku. Bude krátka. Úplne krátka. Taká krátka ako let listu, ktorý v novembri odpadne zo stromu.

„Tak… ja by som už teda šiel,“ povedal list stromu tichým váhavým hláskom. Čakal na odpoveď, no strom nič.
„Ahój, už pôjdem,“ povedal dôraznejšie a opatrne sa zakýval. Dával si pozor, aby sa zakýval len trošičku. Len tak, aby náhodou neodpadol hneď. Zastal. Čakal na odpoveď. Zmeravel a zamračil sa na vietor. „Buď ticho, vietor, strom ma kvôli tebe nepočuje,“ povedal nahnevane chladnému jesennému vetru, ktorý dobiedzal svišťaním a ujúkaním. Vietor preletel popri liste a vyplazil naň chladný jazyk. List už začínal byť riadne nahnevaný. „Tak čáu, strom, ja padám, počuješ?“ skúsil to ešte raz smerom k stromu. Strom ďalej ticho stál a naťahoval stovky dlaní k sivej oblohe.
„Idem, už sa neudržím, zbohom“ urazene zašepkal stromu a rozpačito sa pustil. Vietor slabo zadul a na veselých pleciach niesol prekvapený list. List zatajil dych a vznášal sa tancujúc vysoko nad zemou. Výška sa mu zdala nekonečná. Letel a pomaly sa krútil vo vzduchu, chvíľku padal, chvíľku ho vietor poponášal, zasa padal, letel, vznášal sa v sivosivom šere novembrového dňa. List sa smial, výskal a plachtil, točil sa a letel.
„Toto je to najkrajšie, čo som zažil,“ pomyslel si, „a to som bol malým zeleným púčikom, sviežim mladým lístočkom medzi stovkami svojich bratov aj silným letným listom. Toto je to najkrajšie. Chvíľu letieť. Nechať sa unášať tak, že sa zabudneš báť.“ List ešte pár okamihov tancoval.
„Ďakujem,“ zavolal list smerom k stromu. Jemným dotykom pohladil zem a zem pohladila jeho.

Rozprávanie a aktivity k rozprávke

? Koľko listov má strom?

? Prečo asi strom listu neodpovedal?

? Predstav si, že tvoja ruka je list. Zahraj ako padal list zo stromu.

? Ako sa list pri padaní tváril? (So staršími deťmi môžete skúsiť čítať rozprávku vetu po vete a postupne si zahrať, ako sa asi list tváril v rôznych častiach príbehu.)

? Nadýchnite sa čo najviac a pomaly fúkajte ako vietor. Niekoľkokrát to zopakujte.

? Skúste skombinovať fúkanie vetra (vydychovanie) a padanie listu (z ruky).

Nech sa vám pekne číta a dajte mi vedieť do komentára, ako sa vám rozprávka páčila.

Verím, že múza dá a rozprávok bude čoskoro viac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *