Mikulášska nádielka

Mikulášska nádielka


Ako to máte s Mikulášom? A teraz nemyslím vy ako rodinu, nebodaj vaše deti. Myslím mikulášsku nádielku pre dospelákov? Nadeľujete niečo manželovi? A čo sebe? Stavím sa, že si hodíte do čižmy symbolickú mandarínku a tri arašidy, aby sa nepovedalo a detská čižma je plná na prasknutie. Tvárite sa, že ja predsa sladkosti nejem, mne také netreba ? A potom ich tajne deťom vyžierate a žobrete trochu čokolády z kinderka. Že? Že? Že je to tak? Ja viem, že hej, lebo aj ja som to tak robila. Ale tohto roku som si povedala dosť a nadeľujem všetkým rovným dielom. (Nie, nie podľa zásluh, lebo to by chudák Mr. R odišiel s poloprázdnou čižmičkou a ja by som mala zaprataný celý parapet mojimi vlastnými odmenami. Samozrejme čisto neskormne konštatujem ?)
Takže ideu by sme mali, každému rovným dielom, ale čo teraz do tých balíčkov? Tuctové sladkosti od firiem nemilosrdne klčujúcich dažďové pralesy? Asi sa pár veciam nevyhnem, ale základ balíčka by chcelo vystavať na niečom inom, koncepčne a bezvýčitkovo.

Môj tip na zdravšie dobroty

Už pred nejakým časom som narazila na značku Nature Line. Ukázala mi ju kamoška, liptovská patriotka. Potešila som sa, že ju nie je problém zohnať ani v Prahe a sama som sa stala jej nadšeným fanúšikom. Šup jeden keksík do tašky na ihrisko a ideme. O to viac som bola nadšená, keď mi Nature Line ponúkli spoluprácu. Mňam! Existuje lepšia príležitosť? Mňam! ? A tak som sa prehrýzla cez celý ich sortiment… ? Mňam!
V našej rodine jednoznačne vedú v plnené sušienky. Netreba ich toľko zapíjať ? Ále nie, srandujem. Plnené sú proste plnené. Kto by nemal rád plnené? Napríklad Čučoriedka, alebo moja top Černica ♥️ Najlepšie na nich je, že plnka je dostatočne hustá, takže netečie a nelepí sa Mr. R všade po rukách, tričkách a vetrovkách. Nie je zababraný, dostane sladkosť a nie je po nej naspídovaný z cukru ako po bežnom kekse. Všetci sú spokojní.

Alternatíva k bežným sladkostiam

Aby ste si nemysleli, ja nie som žiadny zarytý vyznávač bezlepkových potravín, bezcukrovej výchovy, ani bezmliečnych praktík. Ak ale existuje zdravšia varianta, prečo nenahradiť bielu múku špaldovou, alebo kravské mlieko mandľovým, no nie? Nature Line napríklad využíva prirodzenú sladkosť datlí a nenatíska cukor tam, kde ho vlastne ani netreba. Kde treba používa kokosový cukor namiesto toho bieleho a podobné zdravšie finty.
Okrem tohto zdravšieho prístupu sa mi páči, že je Nature Line slovenská firma. Hoci je jasné, že také datle alebo kokosy či iné ingrediencie sa u nás dopestovať nedajú, stále je to lokálny produkt a to sa mi ráta.


Jooooj a viete, čo je ešte super? Že také Zázvorky alebo Brusienky sú balené po malých štvorčekoch. Jeden mne, jeden pre Mr. R, jeden pre Fera a tie dva posledné zasa pre mňa ? Mr. R neplače, že som mu dala “pokazený”, rozumej odlomený keksík a ja mu môžem nadávkovať toľko radosti, koľko uznám za vhodné.
Také Zázvorky mám po ruke vždy. Že vraj je zázvor dobrý na nervy. A to ja potrebujem dennodenne, posilovať nervy myslím… ?? Proste môj organizmus je pod psychickou záťažou. Občas aj fyzickou, hlavne na ihrisku, kde je šmýkalka bez normálnych schodíkov a Mr. R treba dvíhať alebo mu pomáhať loziť po (mini)lezeckej stene.
Mr. R má rád Čučoriedku, aj keď ho upodozrievam z toho, že je to hlavne kvôli tomu, že sa mu páči to slovo. “Eté šušojetky daj”, a chechce sa pri tom ako puk.

Takže čo do toho mikulášskeho balíčka?

Takže keď sa vrátim k tomu Mikulašovi, dôkladne som si to premyslela a nenakúpila som tohto roku kilá hnusných čokomikulášov, ktorí čokoládu videli tak jedine oproti na polici v obchode. V konečnom dôsledku ich aj tak nikto u nás nikdy neje, takže mi strašia v skrini do Veľkej noci, kedy ich vymením za rovnako hnusné čokovajcia. Namiesto toho budú tradičné mandarínky, arašidy, trochu populárnych nezdravých sladkostí a kopec tých zdravších bezvýčitkových.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *