Ako na dlhšiu cestu autom s malým dieťaťom

Ako na dlhšiu cestu autom s malým dieťaťom

Cestovanie autom s dieťaťom je podľa mňa úplne totálne iný level cestovania ako cestovanie bez dieťaťa. Pamätáte si napríklad také rádio? Alebo pokojné rozhovory za jazdy so šoférom? Alebo sedenie na sedadle spolujazdca??? Ja si už len matne spomínam. Áno, viem. Sú aj také deti, ktoré cestujú v pohode. My také dieťa ale nemáme. Tento návod je ale tak trochu pre všetkých bez ohľadu na to, aké dieťa máte. Či je to nespavec obecný, alebo krikľúň veľký, zvracač zátačkový, alebo kľuďas spavý.

Tento môj návod sa bude týkať ciest povedzme nad hodinu, ale samozrejme závisí ako veľmi otrlí ste a ako veľmi náročné je vaše dieťa. Mr. R má momentálne 16 mesiacov, takže povedzme, že toto je návod pre deti od 0 do 2 rokov. So staršími som zatiaľ necestovala, ale určite v budúcnosti napíšem ako nám to šlo. A prečo sa cítim oprávnená radiť v tejto téme? My obvykle cestujeme trasu Praha – Košice, čo je asi 750 km. Podľa google maps to vychádza na cca 8 hodín cesty. Fíííí, to je diaľka čo? Vždy, keď mám nervy, prečo moji rodičia bývajú až v Košiciach, poviem si, že buď rada, mohla si byť z Humenného…

Kedy cestovať

Ideálne je si takúto dlhú cestu rozdeliť na dve časti. My napríklad často nocujeme v Bratislave alebo v Hlohovci, kde máme pokrvnú alebo nepokrvnú rodinu. Berieme to ako výlet a návštevu. Takže hoci nám to cestu predĺži na dva cestovacie dni, vidíme sa s ľuďmi, ktorých máme radi, prenocujeme, pokecáme, oddýchneme, najesť nám dajú. No čo viac si priať.

Bolo ale už aj tak, že sme šli našu trasu na jeden šup. V takom prípade vrele odporúčam ísť na noc. Myslím detskú noc. Nasadnúť do auta navečeraní a snažiť sa, aby dieťa čo najrýchlejšie zaspalo. Táto varianta je náročná pre šoféra, ale zase na druhej strane je menej áut na ceste, nie sú kolóny atď. Ideálne je dieťa pred cestou unaviť a ísť fakt až na to spanie. Nie hodinu alebo dve pred. To ste potom s unaveným dieťaťom v uzavretom aute tú najhoršiu časť dňa. My sme takto na noc šli zatiaľ len raz. Vyrážali sme okolo 7mej večer. Mr. R zaspal okolo 8mej. S menšími zobudeniami spal až kým sme prišli do Košíc, čo bolo okolo pol 3tej ráno. Dokonca sme neprebaľovali. Ani v noci ho neprebaľujem už, tak ani v aute som to nerobila. Prebalili sme až v Košiciach. Mr. R bol v pohode, zvládol to parádne, ale my sme boli ďalší deň ako múmie…

Keď ale nechcete ísť na noc, ani nemáte kde prespať. Naplánujte to aspoň na nejaký spánok. Nám sa nejlpšie osvedčilo vyrážať tesne pred obvyklým spaním. Keď sa potom dieťa ako-tak vyspaté zobudí, je s ním stále lepšie jednanie ako s umrnčaným unavencom.

Posledná vec k plánovaniu času cestovania je: pozor na cestovanie za tmy. Po tme sa horšie kŕmi chrumkami, horšie sa hľadajú spadnuté hračky, vlastne sa vôbec nedá s hračkami, ktoré nesvietia, hrať, nedajú sa pozerať knižky. Vlastne sa dá len pozerať Miro Jaroš a Spievankovo z tabletu. A ani to u nás nie je veľmi dlhodobá aktivita. Ak je vaše dieťa ochotné pozerať akokoľvek dlho, tak máte vyhraté a cestujte, kedy sa vám zachce 😀

Kojenie počas cesty

Urobím teraz drobnú odbočku ku kojeniu. Mr. R sa bez kojenia naučil zaspávať až nedávno. Preto kojím a uspávam kojením aj v aute počas cesty. Možno to nie je pre každého, neviem, ale je super už len to vedomie, že sa to dá. (Vďaka ti Lenka @trnkovapatalasova! Predtým to bolo peklo.) Kým je dieťa vo vajíčku, tak pohoda. Trochu otlačené rebrá, ale dá sa. Po prechode na veľkú sedačku je to trochu horšie. My sme špeciálne kvôli kojeniu kupovali takú, aby sa dala osadiť aj proti smeru jazdy. Vybrali sme Britax First Class Plus 2017, Ocean Blue z @mallcz. Nie je veľmi drahá a sme s ňou spokojní (pozor nemá izofix). V každom prípade odporúčam pribaliť vankúšik/polštářek, ktorý si buď podložíte ruku, alebo rebrá. Prípadne aj druhý, na ktorý si sadnete. Ja sedím na poskladanej vetrovke a na deke, ktorou potom Mr. R prikryjem, keď zaspí. Treba vyskúšať a vychytať polohu aj pomôcky. Toť ku kojeniu.

Čo si zbaliť na cestu

No poďme ďalej. Výbava, alebo čo zbaliť na cestu. Tu sa stále ešte učím, ale skúsim zhrnúť to najdôležitejšie.

Jedlo.

Jedenie je výborná aktivita do auta. Zbaľte všetko, čo vám napadne, že sa dá jesť. Čím viac druhov, tým lepšie. Pár príkladov: nakrájané nie veľmi šťavnaté ovocie a zelenina (jablko, mrkva, uhorka…), chrumky, tyčinky a drobné keksíky, pribináčik (alebo iný hustý jogurt), výživa/přesnídávka v kapsičke (len pre šikovné matky, inak bude výživa úplne všade), syr (top je u nás parenica), pečivo, šunka… Na pitie najlepšie netečúca fľaša. Aj dve. Jedna s vodou, jedna s čajom.

Okrem toho netreba zabudnúť na: podbradník (najlepšie taký s vaničkou, do ktorej padajú drobky), vlhčené obrúsky – veľa (kľudne celé veľké balenie), lyžička

Zábava.

Tu je hlavné nepodceniť prípravu. Hračky treba vybrať uvážene. Ak ich vezmete priveľa, stratíte sa v nich. Ak málo, budete ľutovať. Odporúčam drobné predmety, ktorými sa nejakým spôsobom dá hýbať, duplo zvieratká, hlavolamy. Ale to veľmi závisí od toho ktorého dieťaťa. U nás samozrejme autá. Kľudne 1000 áut. Ďalej knižky s tvrdými stranami, také, ktoré nevadí, ak sa zničia. Všelijaké menšie predmety, ktoré dieťa zatiaľ nepozná (napr. obaly od kaziet, perá bez túh, krabičky a dózičky), ak nemáte morálne zábrany, tak kľudne nejaké nové hračky.

Aj keď deťom obvykle nepúšťate telku a nehrajú sa s elektronikou, ako núdzové riešenie je dobré mať niečo v mobile. Stiahnite si dopredu Spievankovo, u nás frčí Miro Jaroš. Nikdy neviete, kedy bude kríza a bude sa to hodiť.

Prebaľovanie a prezliekanie.

Zbaliť treba bežné potreby na prebaľovanie. Podľa môjho názoru treba zastavovať a prebaľovať čo najmenej, nech je cesta rýchlo za nami. Hlavne ak je dieťa v pohode. Pripravte sa na to, že na benzínkach to nie je nic-moc. Hodí sa preto dezinfekčný sprej a jednorázová prebaľovacia podložka. My sme prebaľovali už aj v aute v kolóne, aj len tak na odpočívadle na stole, lebo na wc nebol prebaľovák. Šikovná matka sa vynájde. Zlaté pravidlo je preferovať veľké pumpy známych značiek na hlavných cestách. Možno majú drahší benzín alebo nebodaj platené záchody, ale určite to je lepšia úroveň ako no name dedinské pumpy. My zvykneme stáť na Shellkách.

Na prezlečenie treba mať všetko. V kabíne minimálne náhradné body a tepláčiky. V kufri potom komplet všetko. Veď stačí, keď sa oleje vodou a je to. Tu ešte jedna odbočka. Ako obliecť dieťa. Odpoveď: vrstevnato. Kým bol Mr. R malý, cestoval v zavinovačke. V nej mal pyžamo/overal (čím menej švov, čo by ho tlačili, tým lepšie). Teraz mu obliekam body a pančuchy. Teraz v zime k tomu tričko s dlhými rukávmi navrch, tenké tepláky a hrubšie ponožky. V autosedačke býva dosť teplo, takže bacha, aby sa veľmi nepotili.

Iné.

deka na zakrytie, vankúšik, baterka, veľká plienka na zakrytie okna, keď svieti slnko (odporúčam premyslieť kam bude svietiť slnko a dieťa posadiť na opačnú stranu)

Pre dospelých.

Nezabudnite na seba a ďalších dospelých spolucestujúcich! Jedlo a voda sú povinné. Nám sa stalo, že som na trojhodinovú cestu zabalila len detskú stravu, lebo veď sa naobedujeme až doma. Ale! Stáli sme tri hodiny v kolóne! Zjedli sme všetko, čo sme mali. Bolo štastie, že sme išli z Košíc do Prahy a babky nám nabalili aj šunku, syr a jablká (lebo to v Prahe nemáme, musíme dovážať). Ale tentoraz sa nám to fakt hodilo.

 

Posledná poznámka je k usporiadaniu vecí v kabíne. Závisí od toho, aké veľké auto máte, ale také veľké auto hádam nemá nikto 😀 Ja preferujem takéto rozdelenie: mäkký košík na hračky, taška s jedlom, taška s prebaľovaním, jedna igelitka na odpadky a jedna prázdna taška na všetko, čo treba odložiť okamžite. Taška s prebaľovaním môže byť naspodku. Hračky a jedlo poruke. A stavím sa, že prázdna taška na akútne odkladanie vecí po piatich minútach cesty už nebude prázdna. 😀

Ak vás čaká let s malým dieťaťom lietadlom, pozrite si ako sme to s dvojročným Mr. R zvládli my pri ceste do USA v tomto mojom článku. A ak zháňate všeobecné tipy a rady ako na cestovanie s deťmi, za pozretie určite stojí článok 17 užitočných rád na cestovanie s dieťaťom na blogu cestovnej kancelárie Satur.

Takže tak. Dúfam, že vám to pomôže aspoň ako inšpirácia. Držte sa, pevné nervy a dorazte šťastlivo!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *